Results of the MTNA Competitions for Texas Participants

Posted by Abby Hehenberger on 11/05/2018

Results of the MTNA Competitions for Texas Participants

October 27 and 28, 2018
Baylor University

Junior Piano
Winner:  Bryant Li (John Weems)
Alternate:  Catherine Wang (Yi-Fan Liu)
Honorable Mention:  Antonio Ajero (Linda and Andrew Parr)

Junior Strings
Winner:  Danielle Yoon (Ko Iwasaki)
Alternate:  Anais Feller (Jina Lee-Aleman)
Honorable Mention:  Madeline Chun (Ron Houston) and Samantha Washecka (Laurie
Scott)
 
Junior Woodwinds
Winner:  Ayne Park (Monica Song) 
Alternate:  Eunah Kim (Jake Fridkis) 
 
Senior Piano
Winner:  Claire Chiang (Cathy Lysinger)
Alternate:   Steven Dong (John Weems)  
Honorable Mention:  Shiv Yajnik (Marcy McDonald) and Ben Hoang (Saida Kafrova)

Senior Piano Duet
Winner:  Ben Hoang/Beatrice Hoang (Saida Kafarova)
Alternate:   William Nebeker/Emma Nebeker (Kenneth Thompson)
 
Senior Strings
Winner:  Hayoung Moon (Gary Hardie) 
Alternate:  Matthew Ho (Jan Sloman)
Honorable Mention:  Jacqueline Liu (Ron Houston), Clara Kim (Ron Houston),
and Bryan Han (Ko Iwasaki) 

Senior Voice
Winner:  Molly Snodgrass (Michelle Hache)   
Alternate:  Katie Purdin (George Variames) 
Honorable Mention: Kyra Jacob (George Variames)  

Senior Woodwinds
Winner:  Subin Cho (Monica Song) 
Alternate:  Joanna Kim (Jennifer Keeney)
Honorable Mention:  Hannah Kim (Jake Fridkis) and Ryan Montemayor (David Dees) 

Young Artist Brass
Winner:  Sean Riggen (Kevin Wass, Texas Tech)
Alternate:  Andrew Fowler (Kevin Wass, Texas Tech)
Honorable Mention:  Marshall Rogers (Kevin Wass, Texas Tech)

Young Artist Chamber
Winner:  Aruna Quartet (David Dees, Texas Tech) 
Alternate: Duloc Quartet (Stephen Page, UT Austin) 

Young Artist Piano
Winner:  Isaac Foreman (Tamas Ungar, TCU)
Alternate:  Noah Chojnacki (Nancy Weems, University of Houston)
Honorable Mention: Benjamin Pawlak (John Owings, TCU), Kerfoot Walker (Tamas
Ungar, TCU), Meilin Ai (Alton Chan, UNT), and Huiyoung Chun (Andrew Brownell, UT
Austin)   

Young Artist Strings
Winner:  Brennan Lowrey (Annie Boyle, Texas Tech) 
Alternate:  Jillian Johnson (Brian Lewis, UT Austin) 

Young Artist Woodwinds 
Winner:  Landon Chang (Eric Nestler, UNT) 
Alternate:  Chandler Davis (Michael Jacobson, Baylor) 
Honorable Mention:  Hui Lam Mak (Mary Karen Clardy, UNT), Michael Davis (Eric
Nestler, UNT), Claire Howard (Lisa Garner Santa, Texas Tech), and Cameron Clement
(Michael Jacobson, Baylor)